Elementarne definicje na temat motywacji

 
Aktywizacja do działania to działania wzbudzające dobrą energię w człowieku, zachowające ten stan oraz regulujące postępowaniem człowieka. Wyróżniamy aktywizowanie zewnętrzne, do niej zaliczamy: naganę dla pracownika, nagrody, oceny i wpływ przełożonych. W literaturze można znaleźć także motywację wewnętrzną, do której wliczamy: potrzeby, lęki, hobby, potrzebę znaczących osiągnięć, wizje przyszłości oraz materialne rezultaty. Więcej teorii przeczytasz na tej stronie:   Kierowanie Projektami HR
Najważniejsze definicje:
Potrzeba to inaczej chęci pojawiające się pod wpływem odczuwanych emocji lub innych zagrożeń, uosabiające się w upartym wyrażaniu woli do wykonania wybranego procesu motorycznego dla realizacji określonego rezultatu.
Określanie potrzeb społecznego podejmowania aktywności  :  poziom samoświadomości i umiejętność zwerbalizowania źródeł zaistniałego procesu życiowego. Staramy się zdiagnozować motywacje istotne dla człowieka, które wyznaczają typy podejmowania działań, ich czas powstania i rezultat.
Siła motywacji oznacza sprawność działania, wpływa na świadomość jednostki bodźców motywacyjnych logicznych i emocjonalnych. W wielu przypadkach te statnie z wiekiem zaczynają wskazywać na choroby. Naukowcy twierdzą, iż na sprawność działania ma wpływ kierunkowy charakter odczuwanych wrażeń: korzystne dla zdrowia polepszają efektywność procesów życiowych, przeciwne znowu je zmniejszają. Także forma emocji miewa wyjątkowy wpływ, np. uczucie żalu nie oddziałuje pobudzająco na podejmowaną aktywność. Istotna będzie dla człowieka też szybkość narastania emocji. Stan braku aktywizowania psychofizycznego albo niskie aktywizowanie nie sprzyjają efektywności procesów życiowych. Jednakże zbyt częste mobilizowanie psychomotoryczne z reguły zbliża człowieka do stanu odczuwanego podczas chorób w wieku starszym.
To tyle menedżerskich przemyśleń.
Opracowanie:Patryk Sarnowicz
Redaktor tego felietonu jest absolwentem kierunku religioznastwa Uniwersytetu Rzeszowskiego i studiów podyplomowych z obszaru  polityki gospodarczej państwa. Posiada licencję Coacha Rozwoju Osobistego PPV. Po studiach osiadł w Ustce.  Od ośmiu sezonów wykłada i opracowuje badania dotykające tematyki rozwoju pracowniczego w branży „kancelarie prawne i doradztwo”.

TEMATY BOGA:
Badania kompetencji
Rekrutacja  pracowników
Strategia human resources w komercyjnej jednostce biznesowej
Nowoczesne kierowanie ludźmi
Nowoczesne modele kompetencyjne
Kształtowanie przywództwa
Selekcja kandydatów do pracy


03.06.2016. 14:05