Jakiego rodzaju korzyści może przynieść pracownikom tak zwany work-life balance.

W naszych czasach jest coraz trudniej oddzielić życie osobiste od zawodowego. Pracownicy często muszą zabierać ze sobą pracę do domu, rozwiązują po godzinach różnego rodzaju problemy czy też kontaktują się z klientami. Dlatego też właściciele firm coraz częściej dają im liczne bonusy, aby chociaż trochę spróbować wynagrodzić zaangażowanie i przyciągnąć wyróżniających się kandydatów.

Zjawisko takie znane też jest jako work-life balance i do niedawna jeszcze oznaczało liczbę godzin przeznaczonych na pracę w stosunku do wolnego. Lecz aktualnie odchodzi się coraz częściej od modelu, który był wspominany, akcentując zupełnie inne rzeczy. Właściciele firm coraz rzadziej wspominają, że w ich firmach nadgodziny nie istnieją, lecz kładą nacisk na całkowicie inne rzeczy.

Przede wszystkim podkreślana jest odpowiednio duża elastyczność pracy, jako jedna z podstawowych jej zalet. Najczęściej wykorzystywane jest tu odchodzenie od sztywnego siedzenia w biurze między określonymi godzinami. Oprócz tego coraz częściej pojawia się także możliwość pracy zdalnej, wykorzystywanej coraz chętniej przez pracowników.

Kolejnymi często wykorzystywanymi bonusami w obszarze polityki work-life balance są najróżniejsze zorganizowane programy dla rodziców. Co ciekawe powiększająca się grupa przedsiębiorstw zaczyna je organizować nie tylko dla matek, lecz również dla ojców, którzy tam pracują. Firmy przy tych bonusach umożliwiają korzystanie z firmowych przedszkoli i klubów dla dzieci.

Nie może również zabraknąć należytego dbania o zdrowie. Firmy systematycznie zapewniają pracownikom odpowiedni dostęp do zdrowych produktów spożywczych, typu świeże owoce, napoje i soki. Spora ilość pracodawców zaczęła także prowadzić różnorodne programy zdrowotne, które pracownikom pomagają zadbać skutecznie o swoje zdrowie i kondycję.

W wielu firmach jeszcze dalej się to wszystko posuwa. Pracownicy mają możliwość korzystania z wewnętrznych boisk i sal gimnastycznych, a nawet basenów. Bardzo dużą popularnością będą się także cieszyć różne drużyny sportowe oraz kluby, nie tylko traktowane zupełnie amatorsko, ale także występujące w rozmaitych zawodach.

03.06.2016. 14:05